Przebarwienia to brązowawe plamy o różnej wielkości i nieregularnym kształcie, które pojawiają się najczęściej na twarzy i dotyczą najczęściej kobiet.
Przebarwienia obejmujące często czoło, okolice ust, a niekiedy nawet prawie całą twarz, dekolt czy dłonie to zwykle efekt nadmiernej ekspozycji na słońce. Pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi do pojawiania się przebarwień o podłożu hormonalnym związanym z antykoncepcją czy też hormonalną terapią w okresie menopauzy. Przebarwienia mogą mieć też związek z chorobami nadnerczy czy taczycy. Latem wszelkie plamy, przebarwienia, piegi stają się bardziej widoczne i ciemniejsze i to właśnie one nie tylko przeszkadzają, ale i postarzają. Niestety, aby je zlikwidować, należy zadbać o to już jesienią i zimą, a wiosną i latem pamiętać o stosowaniu preparatów z filtrami ochronnymi przed promieniowaniem UV, zw. fotoblokerów.
Sposoby leczenia
W leczeniu miejscowym najczęściej stosuje się hydroksykwasy ,  do usuwania i rozjaśniania plam soczewicowatych, piegów, ostudy, przebarwień pozapalnych,  pochodne witaminy A o sile działania zbliżonej do hydrochinonu, ale żeby osiągnąć efekt, trzeba je stosować przez dłuższy czas. Metody farmakologiczne (hydrochinon, retinoidy, kortykosteroidy, kwas azelainowy, kojowy, fitowy, alfa-liponowy i inne) dają satysfakcjonujące efekty, ale zarówno podczas leczenia, jak i po zakończeniu należy rygorystycznie przestrzegać ochrony przeciwsłonecznej. Najlepsze efekty uzyskuje się poprzez łączenie preparatów – np. hydrochinonu, tretinoiny i kortykosteroidów.  . Zabiegi w gabinecie W zależności od rodzaju przebarwień wykonuje się jeden do kilku zabiegów. Najczęściej wykorzystuje się terapię łączoną, która daje najlepsze efekty.

Dodatkowym plusem terapii przebarwień jest poprawa kondycji skóry, spłycenie drobnych zmarszczek i w rezultacie odmłodzenie. Jednocześnie z zabiegami leczenie kontynuuje się w domu poprzez stosowanie odpowiednich preparatów wybielających.

Zabiegi laserowe

Światło lasera wybiórczo pochłaniane jest przez melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik, powodując ich zniszczenie.

Najlepsze efekty uzyskuje się, stosując lasery Nd:Yag,  oraz źródła światła (IPL) . Melanina ma szerokie spektrum pochłaniania światła, dlatego w leczeniu przebarwień z powodzeniem wykorzystywane są różnego rodzaju lasery i nielaserowe źródła światła (Intensive Pulse Light, IPL, intensywne źródło światła z odciętym zakresem widma). Dzięki technologii IPL można również z dobrym efektem usuwać przebarwienia po oparzeniach.

POLECANE TERAPIE